Zaakceptuj i zamknij

Zawartość strony przeznaczona jest wyłącznie dla profesjonalnych użytkowników związanych z branżą okulistyczną lub obrotem wyrobami medycznymi.
Jeżeli nie jesteś profesjonalnym użytkownikiem, nie powinieneś zgodnie z ustawą z dnia 7 kwietnia 2022 r. o wyrobach medycznych, korzystać oraz zapoznawać się z informacjami i reklamami zamieszczonymi na tej stronie.

Blog

Leczenie zespołu suchego oka

01.12.2017

Leczenie zespołu suchego oka

Przeczytanie artykułu zajmie Ci 4 minuty czytania

Leczenie zespołu suchego oka – zatyczki do kanalików łzowych

 

Tłumaczenie artykułu
Dr Douglas K. Devries'a

Wstęp

W przeszłości chroniczny zespół suchego oka nie był traktowany jako osobna jednostka chorobowa. Rosnąca wiedza na temat patofizjologi związanej z zespołem suchego oka dała zrozumienie, że zespół suchego oka jest jednostką chorobową i może podlegać kompletnej terapii.

Ukazanie się nowych rodzajów terapii chronicznego zespołu suchego oka dało świadomość faktu, że oprócz korzyści dla pacjentów, leczenie suchego oka jest również korzystne finansowo dla naszych praktyk.

Zrozumiałem, że wdrożenie terapii suchego oka w moim gabinecie pomoże odzyskać mi rentowność, która została zmniejszona malejącymi kwotami refundacji jak i również różnymi innymi usługami, które oferujemy pacjentom.

Istnieje dużo różnych terapii dla większości jednostek chorobowych – w tym artykule podzielę się metodą, która okazała się bardzo dużym sukcesem w rozpoznawaniu symptomów oraz w stworzeniu alternatywnego źródła dochodów w mojej praktyce.

Kompletna terapia zespołu suchego oka w moim gabinecie składa się z aplikacji różnych miejscowych lub doustnych leków i okluzji kanalików łzowych, co prawie zawsze wymaga wielu wizyt pacjentów.

Powtórna wizyta pacjenta z podejrzeniem zespołu suchego w celach kontrolnych, edukacyjnych i terapeutycznych pozwala lekarzowi przedefiniować coś co było przykrą dolegliwością z niewieloma opcjami terapeutycznymi na schorzenie chroniczne, które daje się kontrolować.

Takie podejście pomaga zwiększyć wydajność praktyki zapobiegając efektu wąskiego gardła, kiedy chcemy osiągnąć zbyt wiele podczas jednej wizyty i pomaga zwiększyć dochody podczas kontroli, edukacji i terapii chronicznego zespołu suchego oka.

Podczas leczenia zespołu suchego oka nie można zapominać też o bardziej podstawowych formach terapii, które w kombinacji razem  ze sobą prowadzą do doskonałych rezultatów.
Podczas moich podróży po kraju odkryłem, że dużo lekarzy zaleca również utrzymywanie higieny powiek, ciepłe kompresy, oraz stosuje okluzję kanalików łzowych.

Sukces terapii łączącej stosowanie leków i okluzji kanalików łzowych, którego doświadczyłem w mojej praktyce, został potwierdzony ostatnio przez Dr Calvina Roberts'a w jego studium.
 
Studium pokazało, że kombinacja Cyklosporyny i okluzji kanalików łzowych jest znacznie skuteczniejsze w stosunku do pojedynczej terapii.

MODEL PRAKTYCZNY

ZIDENTYFIKUJ PACJENTA


Ustal wśród swoich istniejących i nowych pacjentów, czy mają oni zespół suchego oka, a jeżeli tak, to w jakim stadium – daj im do wypełnienia prosty kwestionariusz zawierający 8 pytań dotyczących symptomów zespołu suchego oka.

Czy kiedykolwiek doświadczyłeś…

1. Uczucia piasku pod powiekami?
NIGDY / LEKKO / UMIARKOWANIE / DOTKLIWIE

2. Bólu, pieczenia, kłucia?
NIGDY / LEKKO / UMIARKOWANIE / DOTKLIWIE

3. Pogorszonego widzenia?
NIGDY / LEKKO / UMIARKOWANIE / DOTKLIWIE

4. Wzmożonego łzawienia?
NIGDY / LEKKO / UMIARKOWANIE / DOTKLIWIE

5. Zamazywania się tekstu podczas czytania?
NIGDY / LEKKO / UMIARKOWANIE / DOTKLIWIE

6. Dyskomfortu pod wpływem wiatru i zimna?
NIGDY / LEKKO / UMIARKOWANIE / DOTKLIWIE

7. Dyskomfortu w klimatyzowanych pomieszczeniach?
NIGDY / LEKKO / UMIARKOWANIE / DOTKLIWIE

8.. Swędzenia?
 NIGDY / LEKKO / UMIARKOWANIE / DOTKLIWIE



ZOPTYMALIZUJ PRZEPŁYW PACJENTÓW


Po wypełnieniu formularza i identyfikacji pacjenta z zespołem suchego oka kolejne działania mogą wyglądać następująco:


Podczas kompletnego badania diagnozuję przy pomocy lampy szczelinowej, czy widoczne są objawy, które korelują z wypełnionym kwestionariuszem.

Kończąc wstępne badanie, nie ordynuję pacjentowi terapii, ale raczej w sposób krótki informuję go o istniejącym stanie rzeczy i umawiam na następną wizytę w celu wykonania kompletnego (a więc czasochłonnego) badania i ustalenia terapii

W ten sposób zapewniam sobie wystarczająco dużo czasu do zbadania i wyedukowania pacjenta, oraz zwrot poniesionego nakładu czasu.

 

ZESPÓŁ SUCHEGO OKA - BADANIE

 

Wykorzystuję szereg testów oraz podczas ich wykonywania szczegółowo tłumaczę pacjentowi, czemu one służą. Takie podejście oprócz danych diagnostycznych zapewnia też edukację pacjenta i zrozumienie jak złożonym stanem jest zespół suchego oka.

Badania, które wykonuję to:


1. Mierzę wielkość menisku łzowego używając do tego lampy szczelinowej z wąską szczeliną, tak, aby nie oślepić pacjenata.

 

2. Przy pomocy paska fluoersceinowego zamoczonego w roztworze soli fizjologicznej oceniam czas przerwania filmu łzowego

 

3. Przy pomocy paska z zielenią lizaminową zamoczonego w roztworze soli fizjologicznej przez 2 minuty obserwuję wybarwianie w okolicach spojówki i rogówki

 

4. Oceniam brzegi powieki oraz gruczoły Meiboma

5. Przeprowadzam test Schirmer'a lub test z użyciem nici z czerwienią fenolową (Red Thread Test)

WYNIKI I INTERPRETACJA BADAŃ


1. Prawidłowy wymiar pionowy menisku łzowego powinien wynosić ponad 1mm, menisk powinien być wypukły. Pryzmat, czyli wymiar strzałkowy powinien mieć wielkość 0,3 – 0,4mm. W celu oceny zmniejszam wielkość szczeliny do 0,1 i 1,0mm i ustawiam szczelinę obok menisku łzowego. W ten sposób natychmiast mam informację o niewydolności aparatu łzowego.

 

2. Podanie fluoresceiny w roztworze soli fizjologicznej po 45 sekundach umożliwia ocenić ilość rozpuszczalnych mucyny, która zapewnia integralność filmowi łzowemu.
Jeżeli przerwanie filmu łzowego następuje szybciej, niż po 10 sekundach oznacza niedobór mucyny, czas krótszy  od 5 sekund oznacza stan ostry. Stopień zabarwienia rogówki i spojówki będzie wyraźnie widziany.

 

3. Zieleń lizaminowa nie barwi zdrowego nabłonka rogówki, jest ponadto mniej toksyczna niż róż bengalski i powoduje znacząco mniej podrażnień.
Pasek z zielenią należy zwilżyć w roztworze soli fizjologicznej i zapewnić wystarczająco dużo czasu, żeby preparat zabarwił martwe tkanki, zwykle wystarcza na to 2 minuty.
Obecność zabarwionych komórek świadczy o tym, że są martwe i jest przesłanką do łagodnego, lub ostrego zespołu suchego oka.

 

4. Test Schirmera, lub test przy pomocy nici z czerwienią fenolową pozwala na ilość komponenty wodnej w filmie łzowym. Przed umieszczeniem testu Schirmer'a stosuję proparakainę.
Nawilżenie na odcinku mniejszym niż 10mm w ciągu 5 minut wskazuje na niedobory.
Test przy pomocy nici z czerwienią fenolową trwa 15 sekund i podobnie – wynik mniejszy niż 10mm sygnalizuje problemy

 

OPCJE LECZENIA


Nie ma jednej uniwersalnej terapii przynoszącej ulgę wszystkim pacjentom. Liczba zmiennych w oznakach, symptomach, przyjmowanych lekach, i warunkach otoczenia czyni leczenie zespołu suchego oka terapią indywidualną dla każdego pacjenta.
Moim podejściem jest identyfikacja jak dużo etiologii, które nazywam „Wyzwalaczam”, próba leczenia tak wielu, jak to możliwe mająca na celu powstrzymanie i wycofanie kolejnych etapów, które przyczyniły się do powstania zespołu suchego oka.
To nazywam kompletną terapią zespołu suchego oka.

 


Poprzedni artykuł Następny artykuł