Producent: Lumithera
Kategoria: AMD
Fotobiomodulacja w suchej postaci AMD.
Naświetlanie trzema różnymi barwami światła.
Zabieg jest całkowicie bezpieczny dla pacjenta.
Valeda to urządzenie do terapii suchej postaci AMD za pomocą fotobiomodulacji
- poprawa ostrości widzenia
- poprawa czułości kontrastowej
- redukcja druz
Leczenie za pomocą Valeda - doświadczenie pacjentki z Polski
Specjalne podziękowania dla Doktora Andrzeja Lipińskiego ze szczecińskiego Domu Lekarskiego za udostępnienie filmu.
Dom Lekarski: Leczenie AMD
Wyniki 24-miesiecznego badania LIGHTSITE III - polskie napisy
Wykład miał miejsce na konferencji "Ophthalmology in Practice" w Warszawie 1-2 grudnia 2023 roku.
Ogladaj materiał video - lektor polski
Ogladaj materiał video - film polski
W aparacie Valeda zastosowano diody LED o trzech różnych długościach fali w celu stymulacji procesów komórkowych co prowadzi do zwiększenia produkcji energii w mitochondriach.
Długości fali wynoszą odpowiednii 590, 660 i 850nm. W literaturze fachowej te długości fali wpływają na różne mechanizmy komórkowe istotne z punktu widzenia zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem.
Valeda - lokalizacje w Polsce
Valeda - informacje podstawowe
Słowo Valeda pochodzi z łaciny i oznacza “Zdrowy i silny”
Valeda do urządzenie emitujące światło o różnych długościach fali, które wykorzystując zjawisko fotobiomodulacji wzmacnia komórki siatkówki, czyni je zdrowszymi oraz zapobiega powstawaniu i progresji suchej postaci zwyrodnienia plamki żółtej związanego z wiekiem (Dry AMD).
Terapia PBM - historiaa
Technologia fotobiomodulacji została opracowana już około 30 lat temu w celu redukcji bólu pleców i obrzęku w zapaleniu stawów. Terapia PBM była stosowana również do leczenia urazów stawów.
PBM została dodatkowo opracowana z myślą o chorobach neurodegeneracyjnych, takich jak udar, choroba Alzheimera i Parkinsona.
Terapia PBM w okulistyce
Terapia PBM (fotobiomodulacja) oddziaływuje na poziomie komórkowym, aktywując elementy łańcucha oddechowego w mitochondriach. Fotobiomodulacja pomaga w stabilizacji funkcji metabolicznych i inicjuje kaskadę sygnalizacyjną, promując proliferację komórkową i cytoprotekcję.
Mitochondria wykorzystują oksydazę cytochromu c do regulacji - białko to jest fotoreceptorem dwóch długości światła widzialnego i promieniowania w bliskiej podczerwieni (NIR).
W terapii PBM fotony są absorbowane przez fotoakceptory w tkance docelowej, z wtórnymi efektami komórkowymi, takimi jak wzrost produkcji energii i zmiany w sposobach sygnalizacji.
Aktywacja czynników transkrypcyjnych prowadzi do modulacji w syntezie białek, proliferacji i poprawie przeżywalności komórek siatkówki, które są bardzo zależne od energii.
Zabiegi:
- pierwsza seria - 9 zabiegów obuocznie (po 3 zabiegi tygodniowo przez 3 tygodnie)
- seria przypominająca po 4-6 miesiącach (po 3 zabiegi tygodniowo przez 3 tygodnie)