Zaakceptuj i zamknij

Zawartość strony przeznaczona jest wyłącznie dla profesjonalnych użytkowników związanych z branżą okulistyczną lub obrotem wyrobami medycznymi.
Jeżeli nie jesteś profesjonalnym użytkownikiem, nie powinieneś zgodnie z ustawą z dnia 7 kwietnia 2022 r. o wyrobach medycznych, korzystać oraz zapoznawać się z informacjami i reklamami zamieszczonymi na tej stronie.

Blog

Neurologiczny Indeks Źrenic

01.12.2017

Neurologiczny Indeks Źrenic

Przeczytanie artykułu zajmie Ci 3 minuty czytania

Neurologiczny Indeks Źrenic

Ocena źrenic

Lekarze rutynowo sprawdzają źrenice pacjentów z ciężkimi urazami lub ciężko chorych. Zwykle sprawdzana jest wielkość źrenic i ich reakcja na światło. Pomiar manualny źrenic przy pomocy małej latarki lub oftalmoskopu jest niedokładny i nie ma powtarzalności.

Neuropupilometr NPi 100 usuwa czynnik subiektywny pomiaru wielkości i reakcji na światło źrenic a jego algorytm Neurologicznego Indeksu Źrenic (NPi) zapewnia pomiar i śledzenie reakcji źrenic w sposób obiektywny i mierzalny.

Jakie są ograniczenia stosowanych obecnie metod?

  • Średnica źrenicy: źrenice powinny mieć taką samą średnice. Pomiar ten wykonywany był tradycyjnie przy pomocy wzornika rozmiarów – pomiar ten jest wysoce subiektywny i obarczony błędami.
  • Reakcja na światło – źrenica powinna zareagować na światło szybko. Strumień światła wpadający do oka powoduje kurczenie się źrenicy. Następnie źrenica rozszerza się po usunięciu światła. Reakcja na światło oceniana jest jako „normalna”, „powolna”, lub „brak reakcji”. Określenia te są bardzo subiektywne i nie spełniają wymagań żadnego protokołu klinicznego.


Jakie są zalety Neurologicznego Indeksu Źrenic (NPi)?

W odróżnieniu od nazywania reakcji źrenic: „normalna”, „powolna”, lub „brak reakcji” skala NPi zapewnia obiektywną i mierzalną metodę oceny odruchu źrenicznego. Nawet mało doświadczona pielęgniarka jest w stanie ocenić odruch źreniczny tak samo dokładnie jak doświadczony klinicysta.

Po wykonaniu pierwszego badania i ustalenia poziomu odniesienia, lekarz ma możliwość śledzenia wszystkich subtelnych zmian w zachowaniu źrenic.

Czym jest NPi?

Naukowcy NeurOptics rozwinęli model/algorytm oparty na wielu latach badań źrenic.

Algorytm ten zwany NPi, lub Neurologicznym Indeksem Źrenic, usuwa wszelką subiektywność z oceny źrenic przyporządkowując im ocenę od 0 do 5.

Wartość NPi większa lub równa 3 jest traktowana jako normalna, podczas gdy wartości mniejsze są klasyfikowane jako nienormalne.

Jak interpretować NPi?

Każdy pomiar jest oznaczany wynikiem od 0 do 5. Wynik równy, lub większy od 3 oznacza zachowanie źrenicy w normie, inaczej mówiąc reakcje normalna (szybką) według definicji algorytmu NPi. Jakkolwiek wartość bardziej zbliżona do 5 oznacza szybszą reakcję źrenicy.

Wynik poniżej 3 oznacza, że odruch źrenicy nie jest normalny, to znaczy, jest słabszy, niż odruch normalny zdefiniowany przez NPi. Analogicznie, wartości bliższe 0 są mniej normalne, niż wartości zbliżone do 3.

W jaki sposób neuropupilometr pomaga w opiece nad pacjentem?

Literatura medyczna pokazuje, że informacja na temat źrenic w intensywnej opiece medycznej jest ważna w prognozowaniu. Neuropupilometr jest w stanie dostarczyć lekarzom informacji na temat nieprawidłowości działania źrenic wcześniej, niż jest to możliwe gołym okiem, dzięki czemu mogą oni interweniować wcześniej. (Patrz: Chen JW, Gombart ZJ, Rogers S, Gardiner SK, Cecil S, Bullock RM. Pupillary reactivity as an early indicator of increased intracranial pressure: The introduction of the neurological pupil index. Surg Neurol Int 2011;2:82.) Jak wiemy, “Czas to mózg.”

Ocena reakcji źrenic pacjenta przez lekarza jest obarczona kilkoma rodzajami błędów. Pierwszą przeszkodą jest ograniczenie wynikające z ludzkiego oka i tego, co przy jego pomocy można zauważyć. Ten problem zwiększa się dodatkowo w przypadkach pacjentów z ciemną tęczówką i z małymi źrenicami na wskutek podawania leków.

Drugim ograniczeniem jest subiektywna ocena badającego oraz jego poziom umiejętności i doświadczenia w badaniu źrenic.
Nawet terminologia używana do określania stanu źrenic jest wysoce subiektywna.

Po trzecie, zewnętrzne czynniki, takie jak zmieniające się oświetlenie zewnętrzne, ostrość wzroku badającego, odległość i położenie bodźca świetlnego względem oka, oraz jego jasność mają wpływ na wiarygodność i powtarzalność wyników.

Neuropupilometr używający wyspecjalizowanego oprogramowania do analizy wideo usuwa subiektywizm z badania źrenicy. Szeroko prowadzone testy dowiodły jego wysokiej dokładności.

Algorytm zawarty w urządzeniu jest w stanie sklasyfikować zachowanie źrenicy jako normalne, lub nienormalne w oparciu o normatywną bazę danych w odróżnieniu od subiektywnej oceny lekarza.
Każdy obsługujący to urządzenie począwszy od niedoświadczonej pielęgniarki, poprzez lekarza, na doświadczonym neurookuliście kończąc uzyska te same wyniki.
Dodatkowo, neuropupilometr umożliwia ilościową analizę zmian zachowania źrenic, niezależnie czy jest to pogorszenie w stosunku do pierwszego badania, czy polepszenie na wskutek udanej interwencji.

Z powrotem do NPi 100


Poprzedni artykuł Następny artykuł