Zaakceptuj i zamknij

Zawartość strony przeznaczona jest wyłącznie dla profesjonalnych użytkowników związanych z branżą okulistyczną lub obrotem wyrobami medycznymi.
Jeżeli nie jesteś profesjonalnym użytkownikiem, nie powinieneś zgodnie z ustawą z dnia 7 kwietnia 2022 r. o wyrobach medycznych, korzystać oraz zapoznawać się z informacjami i reklamami zamieszczonymi na tej stronie.

Blog

Jak wygląda sygnał aplanacji przy obrzęku rogówki?

01.12.2017

Jak wygląda sygnał aplanacji przy obrzęku rogówki?

Przeczytanie artykułu zajmie Ci 2 minuty czytania

 

Jak wygląda sygnał aplanacji przy obrzeku rogówki?

 

Powrót do ORA - najczęściej zadawane pytania


Zmiany wielkości histerezy rogówki po chirurgi zaćmy z cięciem rogówkowym.

CEL: Ocena zmian histerezy rogówki (CH) mierzonej Ocular Response Analyzer (ORA; Reichert Ophthalmic Instruments, Buffalo, New York, USA) w celu opisania wpływu cięcia rogówkowego na właściwości lepko-sprężyste rogówki oraz wartości ciśnienia wewnątrzgałkowego mierzonego tonometrem bezkontaktowym (NCT) i tonometrem aplanacyjnym Goldmann'a.[…]

WNIOSKI: Jeden dzień po wykonaniu zabiegu usunięcia zaćmy z cięciem rogówkowym histereza rogówki (CH) ma mniejszą wartość, podczas gdy centralna grubość rogówki (CCT) jest znacząco większa.

Pooperacyjny obrzęk rogówki prowadzi do zmian właściwości lepko-sprężystych, czego wynikiem jest niższa zdolność tłumienia drgań (zdolność tłumienia drgań wynika z tarcia w wewnętrznych strukturach materiału -  w tym przypadku w rogówce. Zmniejszenie tarcia oznacza zmniejszenie zdolności tłumienia drgań – przyp. Tłum).


Przypuszcza się, że pomiary ciśnienia wewnątrzgałkowego tonometrem aplanacyjnym (GAT), oraz tonometrem bezkontaktowym (tradycyjnym tonometrem bezkontaktowym, pomiar ciśnienia IOPcc wykonywany tonometrami Reichert wyposażonymi w technologię „Corneal Response” jest znacznie mniej wrażliwy na zmiany właściwości lepko-sprężystych rogówki – przyp. tłum”

Na podstawie: Changes in Corneal Hysteresis After Clear Corneal Cataract Surgery
ANNETTE HAGER, KRISTINA LOGE, MARC-OLIVER FÜLLHAS, BERND SCHROEDER, MARTIN GROßHERR AND WOLFGANG WIEGAND

 

Poziom sygnału bazowego przy obrzęku rogówki

W przypadku obrzęku można zaobserwować wysoki poziom sygnału bazowego w porównaniu do oka zdrowego.


Wysoki poziom sygnału bazowego w przypadku obrzęku rogówki jest spowodowany rozpraszaniem światła przez jej zmętniałą i mało przeźroczystą strukturę.


Dodatkowo widoczny jest szybki przyrost sygnału aplanacji (zaznaczone na czerwono).

W przypadku obrzęku rogówka jest miękka. Pod wpływem podmuchu powietrza znajdująca się w niej ciecz szybko odpływa powodując szybsze rozpoczęcnie spłaszczania rogówki a więc szybsze rozpoczęcie odbijania swiatła.

Poniżej przedstawiono sygnał aplanacji dla zespołu tęczówkowo-rogówkowo-śródbłonkowego (ICE)

W tym przypadku ciśnienie zmierzone tonometrem aplanacyjnym wynosiło 10mmHg, podczas gdy ciśnienie zmierzone Ocular Response Analyzer – 36mmHg.

Ukazuje to ogromną ułomność tonometrii aplanacyjnej w przypadku obrzęków rogówki. Pryzmat tonometru „wyciska” ciecz znajdującą się w rogówce, co wygląda jak aplanacja w istocie nią nie będąc. Powoduje to zaniżanie pomiaru ciśnienia w zakresie 10-30mmHg.

Obrzęk zwykle występuje po chirurgi zaćmy, lub przeszczepie rogówki, kiedy pacjent przyjmuje leki mogące powodować wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego, który nie jest możliwy do uchwycenia przy pomocy tonometru aplanacyjnego.


Sytuacja wygląda jeszcze bardziej dramatycznie po zabiegu przeciwjasrkowym, kiedy występuje obrzęk i wiedza na temat wysokości ciśnienia wewnątrzgałkowego jest krytycznie ważna.


Tonometry Reichert 7CR i Ocular Response Analyzer pozwalają na pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego z dużą dokładnością w przypadku obrzęków rogówki i są wolne od wad jakie posiada tonometria aplanacyjna.

 

Powrót do ORA - najczęściej zadawane pytania


Poprzedni artykuł Następny artykuł