Nazwa modułu „Analiza Chang’a” wziął swoją nazwę od Dr Davida F. Changa, który pomagał firmie Tracey Technologies w tworzeniu oprogramowania do aberrometru iTrace.
Nasuwająca się w pierwszym momencie od usłyszenia nazaw „Analiza Change” nie jest więc poprawna.
Moduł Chang’a to nic innego jak skondensowana dawka wiedzy na temat optyki oka, oraz aberracji rogówki przedstawiona na jednym ekranie.
Na pierwszy rzut oka ekran zawiera mnóstwo informacji, jednak po bliższym przyjrzeniu się okazuje się, że w ciągu kilkunastu sekund można ocenić, czy pacjent nadaje się na wszczep soczewki premium, czy jednak bardziej rozsądnym wyjściem będzie zaproponowanie mu soczewki monofokalnej.
Oglądaj materiał video na temat analizy Chang'a
Co więc zawiera ten ekran?
Kąt alfa – inaczej ustawienie optyki oka (odległość pomiędzy osią optyczną a osią widzenia oka mierzona po powierzchni rogówki).
Kąt powinien być mniejszy niż 0,5mm – w przeciwnym wypadku należy rozważyć rezygnację z soczewki multifokalnej na rzecz soczewki monofokalnej.
Wartości RMS aberracji w postaci słupków
W szczególności ważne są wartości aberracji dla rogówki – w przypadku istnienia dużej ilości aberracji oprócz astygmatyzmu (który łatwo skorygować przy pomocy soczewki torycznej) należy również rozważyć odejście od soczewki premium na rzecz soczewki monofokalnej.
Inne wskaźniki dostępne z ekranu analizy Chang’a to: wartości pierścieni Atlas (ważne w przypadku korzystania z kalkulatora ASCRS), ERP – refrakcja oka po zabiegu LASIK, wskaźnik I-S (Klyce) pomocny w skriningu stożka rogówki, oraz wartość aberracji sferycznej rogówki dla średnicy źrenicy 6,0mm.
Moduł Chang’a można wykorzystać dwojako – do szybkiej oceny, czy pacjent nadaje się na wszczep soczewki premium, oraz do jeszcze dokładniejszego jej doboru, jeżeli decyzja o wszczepie takiej soczewki będzie pozytywna.