Odpowiedź na to pytanie wydaje się oczywista: "TAK", ale jak to w życiu - nie ma tak prosto:
Wątpliwość pierwsza:
Na rynku można spotkać dwa rodzaje soczewek asferycznych
- soczewka asferyczna bezaberracyjna, czyli soczewka "nie poprawiająca oka" (SA=0)
- soczewka asferyczna z aberracją negatywną (SA=-)
Po co zatem dwie?
Wątpliwość druga:
Po co ciągle oferowane są soczewki sferyczne (SA=+)?
Wyjaśnienie pierwsze: zmiana profilu rogówki podczas laserowej korekcji wzroku (ilustracja powyżej)
Jak wiemy z poprzedniego wpisu na blogu: Aberracje sferyczne - pozytywne i negatywne rogówka posiada pozytywną aberrację sferyczną przez całe życie.
Laserowa korekcja nadwzroczności (obrazek po lewej na powyższej ilustracji) zwiększy stromiznę rogówki, co zmieni znak jej aberracji na ujemny. W tej sytuacji "dołożenie" soczewki asferycznej z negatywną aberracją sferyczną zwiększyło by negatywną aberrację optyczną całego oka, co było by sytuacją niepożądaną.
W takim przypadku należało by rozważyć zastosowanie soczewki sferycznej (lewa gałąź drzewa wyboru zamieszczonego poniżej)
Przykładem soczewki sferycznej jest soczewka Eyecryl Plus 600 produkcji firmy Biotech Healthcare.
Laserowa korekcja krótkowzroczności (obrazek po prawej na ilustracji na górze artykułu) zmniejszy krzywiznę rogówki (spłaszczy ją) co doda jej pozytywnej aberracji sferycznej. W tym przypadku zastosowanie soczewki z negatywną aberracją sferyczną skoryguje aberracje całego układu optycznego oka.
Tą sytuajcę opisuje prawa gałąź drzewa decyzji zamieszczonego powyżej.
Soczewki asferyczne z negatywną aberracją sferyczną to soczewki rodziny Eyecryl (oprócz Eyecryl Plus 600, która jest soczewką sferyczną), oraz rodziny Optiflex, np. soczewka Optiflex Genesis Comfort NY produkcji Biotech Healthcare.
Wyjaśnienie drugie: ryzyko decentracji soczewki po wszczepie
Sytuację tą opisuje środkowa gałąź drzewa decyzji powyżej - kształt rogówki nie został zmieniony przez korekcję laserową.
Jeżeli istnieje ryzyko decentracji soczewki po wszczepie, należy rozważyć wszczep soczewki asferycznej bezaberracyjnej, czyli nie korygującej w żadnym kierunku aberracji układu optycznego oka. Soczewki bezaberracyjne posiadają jednakową moc na całej powierzchni części optycznej.
Przykładem soczewki bezaberracyjnej asferycznej jest soczewka Synthesis produkowana przez firmę Cutting-Edge.
Zastosowanie soczewki asferycznej z negatywną aberracją sferyczną skoryguje aberracje układu optycznego oka, jakkolwiek moc takiej soczewki nie jest taka sama na całej części optycznej i przesunięcie (decentracja) jej w oku może doprowadzić do powstawania dysfotopsji - czyli niepożądanych zjawisk optycznych.
W takim przypadku będzie to Coma, czyli aberracja wyższego (trzeciego rzędu).
Sytuację taką obrazuje poniższa ilustracja:
Poniżej zobrazowano położenie aberracji Coma w piramidzie Fritza Zernike
Nazwa "Coma" pochodzi od obrazu na siatkówce, który zamiast punktu będzie miał kształt przecinka, czyli "komy".