
Tonometr bezkontaktowy z pachymetrem TNP-200
Najmniejsze ryzyko zanieczyszczenia krzyżowego na świecie

Tonometr bezkontaktowy (bezdotykowy) Reichert 7CR
Pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego dokładniejszy od tonometrii korygowanej pachymetrią.
Tonometry bezkontaktowe działają na zasadzie pomiaru ciśnienia wewnątrzgałkowego oka bez konieczności bezpośredniego kontaktu z rogówką.
W stronę rogówki wysyłany jest strumień powierza, który powoduje jej odkształcenie. W tym samym czasie specjalny oświetlacz kieruje strumień światła podczerwonego na rogówkę a czujnik rejestruje intensywność odbitego światła. W momencie spłaszczenia (aplanacji) rogówki światło odbite od rogówki osiąga maksimum swojej intensywności i urządzenie zapisuje ciśnienie strumienia powietrza. Na tej podstawie jest obliczane ciśnienie wewnątrzgałkowe.
Na wielkość ciśnienia wewnątrzgałkowego mają wpływ właściwości biomechaniczne rogówki – najprostszym sposobem uwzględnienia wpływu rogówki na ciśnienie wewnątrzgałkowe jest pomiar jej grubości (pachymetria) i zastosowanie odpowiedniego przelicznika korekcyjnego.
Pomiar grubości rogówki może być realizowany w sposób kontaktowy – przy pomocy ultradźwięków lub bezkontaktowy – przy pomocy specjalnej kamery zwanej kamerą Scheimplfluga.
Obecnie na rynku w przeważającej większości dostępne są tonometry bezkontaktowe z pachymetrią bezkontakową, czyli opartą o kamerę Scheimpluga. Takimi tonometrem jest na przykład tonometr bezkontatkowy FREY TNP-200
Bardziej zaawansowane techniki uwzględnienia wpływu