Zaakceptuj i zamknij

Zawartość strony przeznaczona jest wyłącznie dla profesjonalnych użytkowników związanych z branżą okulistyczną lub obrotem wyrobami medycznymi.
Jeżeli nie jesteś profesjonalnym użytkownikiem, nie powinieneś zgodnie z ustawą z dnia 7 kwietnia 2022 r. o wyrobach medycznych, korzystać oraz zapoznawać się z informacjami i reklamami zamieszczonymi na tej stronie.

Katalog Okulistyka Diagnostyka Lampy szczelinowe

Lampy szczelinowe

Pełna gama lamp szczelinowych - od najprostszych modeli z trzema powiększeniami do każdej poradni do zaawanowanych cyfrowych lamp szczelinowych z pełną diagnostyką Zespołu Suchego Oka, prawdopodobnie najlepsza przenośna lampa szczelinowa na świecie - KOWA SL-19

Przenośna lampa szczelinowa KOWA SL-19

Przenośna lampa szczelinowa KOWA SL-19

Innowacyjny doświetlacz tła, długa praca na bateriach, lekka i ergonomiczna, dostępna w kolorze...

Lampa szczelinowa LED S360

Lampa szczelinowa LED S360

Rodzielczość HD, filtr żółty, pięć powiększeń, typ Haag-Streit, oświetlenie LED, filtr...

Lampa szczelinowa S390L z modułem Meibo i analizą ZSO

Lampa szczelinowa S390L z modułem Meibo i analizą ZSO

Pomiar 7 parametrów związanych z suchym okiem. Wysokiej jakości cyfrowa lampa szczelinowa z...

Lampa szczelinowa LED S360S

Lampa szczelinowa LED S360S

Rodzielczość HD, filtr żółty, trzy powiększenia, typ Haag-Streit, oświetlenie LED,...

Lampa szczelinowa LED S260S

Lampa szczelinowa LED S260S

Rodzielczość HD, typ Zeiss, filtr żółty, trzy powiększenia, oświetlenie LED

Lampa szczelinowa LED S390L Foto

Lampa szczelinowa LED S390L Foto

Lampa cyfrowa, meibografia, rodzielczość HD, filtr żółty, pięć powiększeń, typ Haag-Streit,...

Lampa szczelinowa składa się z dwóch podstawowych części, które w łatwy sposób można wyróżnić: biomikroskopu, czyli części obserwacyjnej z okularami powiększającymi oraz oświetlacza, który rzutuje wiązkę światła na oko.

Podstawowy podział lamp szczelinowych to lampy typu Zeiss ze źródłem światła znajdującym się w dolnej części oświetlacza oraz lampy szczelinowe typu Haag-Streit ze źródłem światła znajdującym się w górnej części oświetlacza - tzw. “wieżyczce”.

Początkowo jako źródło światła wykorzystywane były żarówki, natomiast współcześnie dominują lampy szczelinowe z oświetleniem LED, które nie emituje ciepła, które może być źródłem dyskomfortu dla pacjenta oraz nie ulega przepaleniu i nie powoduje konieczności wymiany (dodatkowego kosztu) tak jak miało to miejsce w przypadku tradycyjnych lamp szczelinowych z oświetleniem żarowym.

Światło lampy szczelinowej jest kształtowane przy pomocy specjalnych przesłon i może ono przyjąć postać szczeliny (stąd nazwa), oraz może być przepuszczane przez szereg dodatkowych filtrów ułatwiających obserwację wybranych struktur oka.

W tor obserwacyjny pomiędzy biomikroskop a oko pacjenta można dołożyć dodatkowe soczewki, które zmieniają optykę lampy i umożliwiają obserwacje dodatkowych struktur - jak choćby dna oka, czy też kąta przesączania.

Współczesne lampy szczelinowe mogą zostać doposażone w aparat cyfrowy, który współpracując ze specjalistycznym oprogramowaniem dostarczanym przez producenta umożliwia tworzenie dokumentacji wykonanych badań.

W celu polepszenia obrazowania powierzchni oka większość lamp szczelinowych umożliwia rozproszenie światła przy pomocy tzw. dyfuzora.

Dodatkowy doświetlacz podczerwony dodatkowo umożliwia obrazowanie stanu gruczołów Meiboma co jest częścią diagnostyki Zespołu Suchego Oka.

W celu zapewnienia pełnej diagnostyki Zespołu Suchego Oka niektóre lampy szczelinowe dostępne na rynku umożliwiają doposażenie ich w specjalne przystawki - videokeratoskopy znacznie rozszerzające ich możliwości diagnostyczne w diagnostyce Zespołu Suchego Oka - jak choćby nieinwazyjny pomiar czasu przerwania filmu łzowego (NIBUT).

Standardowo lampa szczelinowa może zostać doposażona w przystawkę do pomiaru ciśnienia wewnątrzgałkowego - tonometr aplanacyjny. Pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego jest kluczowy w niektórych schorzeniach - przede wszystkim w jaskrze.

Lampy szczelinowe stacjonarne o których mowa powyżej muszą być instalowana na specjalnie do tego przeznaczonych elektrycznych stolikach okulistycznych z regulacją wysokości, lub na bardziej wyspecjalizowanych stanowiskach okulistycznych - tzw. unitach okulistycznych.

Uzupełnieniem do lamp szczelinowych stacjonarnych są lampy szczelinowe przenośne, które są cenną pomocą w każdym gabinecie okulistycznym - do badania dzieci, osób niewspółpracujących, czy też dla lekarzy okulistów pracujących w wielu miejscach.

Lampy szczelinowe przenośne mają zwykle mniej powiększeń, niż lampy szczelinowe stacjonarne - zwykle dwa, oraz mniej dostępnych filtrów. 

Wymuszone jest to podstawowym wymogiem stawianym w stosunku do lamp szczelinowych przenośnych - mobilnością - a więc jak najmniejszą wagą.

Lampa szczelinowa przenośna powinna zatem charakteryzować się ergonomiczną i lekką konstrukcją oraz długim czasem pracy na zasilaniu bateryjnym lub akumulatorowym. 

Długość czasu pracy w miarę postępu technologii wydłuża się dzięki coraz mniej energochłonnym źródłom światła (diody LED), oraz coraz bardziej wydajnym bateriom czy też akumulatorom.

Najlepsze przenośne lampy szczelinowe wyposażone są dodatkowo w moduły doświetlacza tła.

Firma OPTOtech w swojej ofercie posiada pełną gamę lamp szczelinowych - zapraszamy do zapoznania się z naszą propozycją.